Úvod » SAKRÁLNÍ PAMÁTKY » Hrad přepevný je Pánbůh náš. Saská luterská šlechta severozápadních Čech ve světle raně novověké sakrální architektury


        

Hrad přepevný je Pánbůh náš. Saská luterská šlechta severozápadních Čech ve světle raně novověké sakrální architektury

Táňa Šimková

novinka akce

 

Skladem: 0 ks
Číslo produktu: 7503
STAV: NOVÉ ZBOŽÍ
DRUH: PUBLIKACE
původní cena 380 Kč
naše cena:
259 Kč

Luterská šlechta usazená v okrajových částech Českého království 16. století tvořila klíčový faktor ovlivňující kulturní, duchovní i správní směřování oblasti. Specifická situace, která se díky jejímu poměrně krátkému působení ve sledovaném území vytvořila, vzbuzovala pozornost již ve své době a tento zájem neutichal ani v následujících letech a stoletích.

Vedle nepříliš četně dochovaných písemných pramenů a zpráv po sobě jednotlivé rody navíc zanechaly pozdně gotické a renesanční kostely, jejichž poměrně nezvyklá podoba dodnes přitahuje zájem badatelů. Vedle toho, že se jedná o zajímavé stavby z hlediska stavební historie, je lze vnímat rovněž jako symboly šířící se luterské reformace, která do oblasti pronikala právě prostřednictvím původem saských šlechtických rodů.

Součástí knihy je i rozsáhlá katalogová část dokumentující šest vybraných skarálních staveb lutherské šlechty na severu Črch. Jedná se o kostely v Benešově nad Ploučnicí, Jedlce, Valtířově, Svádově, Krupce a Krásném Březně.

Místo a rok vydání:  2018
Vazba: tvrdá, stran: , formát: 16 x 23,5 cm