Úvod » TURISTICKÉ OBLASTI » SEVERNÍ ČECHY » LUŽICKÉ HORY » Lužické hory. Ppříprava obrany Lužických hor v roce 1938


        

Lužické hory. Ppříprava obrany Lužických hor v roce 1938

J. Beneš, B. Hamák, J. Stejskal

 

Skladem: 0 ks
Číslo produktu: 0464
STAV: NOVÉ ZBOŽÍ
DRUH: PUBLIKACE
naše cena:
118 Kč

Podrobná publikace zachycující přípravu obrany v letech 1937-38 na severu Čech. Detailně zachycuje LO v úsecích L a M a vojenské jednoty v tomto prostoru. Rozsah 132 str., cca 90 fotografií, plánků a mapek, z části barevných.

Lužické hory nepatří k oblastem, které opevňovací horečka třicátých let zasáhla nejvýznamněji. Nenajdeme zde těžké pěchotní sruby, ani tvrze s kilometry podzemních chodeb jako například v Orlických horách. Přestože se v Lužických horách v letech 1937-1938 budovalo „pouze“ opevnění lehké, období jeho výstavby jistě představuje zajímavou kapitolu vojenských dějin Československé republiky.

V této studii se budeme věnovat skoro celé oblasti Lužických hor, stranou našeho zájmu ponecháme pouze jejich západní okraj. Zcela konkrétně můžeme náš prostor ohraničit Novou Hutí na západě a Jítravou na východě. Důvodem tohoto zúžení je existence bohaté literatury mapující pevnostní výstavbu v přilehlých krajích, a proto nechceme opakovat to, co již uveřejnili jiní.

Informace uvedené v této publikaci, ať se jedná o výsledky bádání v archivech či závěry z terénních průzkumů, byly shromažďovány mnoho let a předkládaná studie odráží současný stupeň poznání o pevnostní výstavbě v Lužických horách.

Dnes je již na trhu k dostání značné množství prací, které se zabývají naším předválečným opevněním. Proto jsme v naší studii upustili od vyčerpávajícího popisu lehkého opevnění vzor 37 (LO vz. 37). To ovšem neznamená, že by tato knížka byla určena pouze zasvěcené veřejnosti. Samozřejmě, že i čtenář neznalý problematiky LO vz. 37 nalezne v příloze všechny potřebné informace o těchto lehkých objektech; zároveň uvádíme i literaturu vhodnou k zevrubnému seznámení se s československým opevněním po všech stránkách.

Předkládaná publikace není jen úzce zaměřena na výstavbu opevnění v Lužických horách, ale přibližuje i další aspekty širšího rámce budování systému ochrany a obrany republiky jakožto reakce na rostoucí riziko ozbrojeného konfliktu s nacistickým Německem. Proto jsme se rozhodli věnovat značnou pozornost i úloze a působení armády a dalších ozbrojených bezpečnostních složek. Jedním z našich hlavních cílů bylo zachycení průběhu mobilizace a rekonstrukce výsledné válečné sestavy československých vojsk.

 

Autor: J. Beneš, B. Hamák, J. Stejskal 
Místo a rok vydání: Dvůr Králové n.L. 2004 
Vazba: měkká, stran: 132, rozměr: 15,0 x 21,0 cm (formát A5)