Úvod » FORTIFIKACE » KRAJE > OKRESY » Pardubický kraj » Okres Ústí nad Orlicí » Choceňské hrady (Edice Zapomenuté hrady, tvrze a místa)


        

Choceňské hrady (Edice Zapomenuté hrady, tvrze a místa)

Miroslava Cejpová

 

Skladem: 0 ks
Číslo produktu: 0630
STAV: NOVÉ ZBOŽÍ
DRUH: PUBLIKACE
naše cena:
40 Kč

Publikace se zabývá skupinou hradů, ležících v blízkém okolí města Chocně. Osou kraje je tok řeky Divoké Orlice, jejíž strmé břehy vytvořily dostatek míst vhodných pro výstavbu opevněných sídel. Již August Sedláček je shrnul pod označení Choceňské hrady a jsou tak uváděny i v nejnovější odborné literatuře. Proto se publikace nezabývá západněji ležícími Hradníky. Naopak je uvedena zmínka o pravěkém hradišti Daremnice vzdáleném jen 5 minut cesty od hradu Hlavačova. Pozornost je věnována i zámku v Chocni, který je nástupcem středověkých sídel a dovádí tak čtenáře až do současnosti.

Město Choceň leží v široké nivě otevírající se na konci hlubokého údolí Tiché Orlice, která sem přitéká od východu od Ústí nad Orlicí a Brandýsa nad Orlicí. Těsně před městem tvoří řeka dvě ostré zatáčky. Severní strana druhé z nich v tzv. Pelinách je velice strmá a vystupují z ní výchozy opukových skal s téměř kolmými stěnami. Na jednom z nejmohutnějších z nich je leželo jádro jednoho z choceňských hradů, dnes zvaného Vranov nebo Koutníkov. Jeho původní jméno neznáme. Poprvé se název Vranov pro pozemky v tomto místě objevuje až roku 1719, nelze však, vyloučil, že zde ústní tradice uchovala název hradu. Jméno Koutníkov je odvozeno od jména majitele pozemků v 19. století.

Reka protéká městem od severovýchodu k jihozápadu, na konci Chocně se obrací k severozápadu směrem k Borohrádku a Týništi nad Orlicí podél zalesněné pahorkatiny, která na západní straně ohraničuje údolní nivu. Pahorkatina nad řekou vytváří táhlý hřeben prudce spadající do údolí. Na tomto hřebeni leží další choceňské hrady, na jihu Zítkov a na severu Hlavačov. Ani názvy těchto lokalit nejsou původní, ale odvozené od jmen pozdějších majitelů pozemků, na kterých hrady leží. Les Hlavačov je poprvé doložen v roce 1610, Zítkové jako majitelé pozemků kolem Zítkova jsou známi již v 16. století. V písemných pramenech spojených s dějinami Chocně se objevuje jen několik zmínek o hradu nebo tvrzi, protože však jejich místo není nikdy blíže určeno, nelze zmínku bez dalšího rozboru spojit s konkrétním opevněným sídlem.

 

Edice: Zapomenuté hrady, tvrze a místa, Číslo: 30

Místo a rok vydání: Plzeň, 2004
Vydání: první 
Vazba: 
měkká, stran: 36, formát: A5