Úvod » FORTIFIKACE » STŘEDOVĚK » HRADIŠTĚ » Hradiště Štěpánovská hora. Výsledky archeologického nedestruktivního výzkumu (2016-2020)


        

Hradiště Štěpánovská hora. Výsledky archeologického nedestruktivního výzkumu (2016-2020)

Jindřich Šteffl - Radka Hentschová (eds.)

novinka nejprodávanější

 

Skladem: 0 ks
Číslo produktu: 6740
STAV: NOVÉ ZBOŽÍ
DRUH: PUBLIKACE
naše cena:
400 Kč

Kniha prezentuje výsledky nedestruktivního archeologického výzkumu, který probíhal na hradišti Štěpánovská hora v letech 2016-2020. Na tomto výzkumu se podílela řada odborníků z mnoha vědeckých institucí. Štěpánovská hora představuje jednu z největších pevností pozdní doby bronzové v Čechách a dosud stála, poněkud neprávem, ve stínu protějších turisticky známějších Hradišťan. Její význam navíc podtrhuje přítomnost vodních zdrojů, kterým byla věnována značná pozornost.

Cílem výzkumu bylo co nejpodrobněji zachytit podobu a dnešní stav hradiště, určit jeho stáří, pokusit se nastínit dřívější podobu fortifikačního systému a stanovit účel hradiště. Samotný výzkum byl veden zejména nedestruktivními metodami, na lokalitě byl proveden podrobný povrchový průzkum, zahrnující také geofyzikální metody, zkoumány byly také archeobotanické vzorky a hradiště bylo posuzováno rovněž z hlediska hydrologie, pedologie, geologie či astronomie. Celý areál hradiště byl také velmi podrobně analyzován na základě lidarových snímků.

Kniha se zabývá také problematikou tzv. spečených valů a zveřejňuje nalezené artefakty. Bronzové předměty byly analyzovány z hlediska traseologie a prvkového složení.

 

Celý název: Hradiště Štěpánovská hora. Výsledky archeologického nedestruktivního výzkumu (2016-2020)
Místo a rok vydání:
Teplice 2021

Vazba: tvrdá, stran: 231, formát: 16 x 24 cm