Úvod » FORTIFIKACE » KRAJE > OKRESY » Jihočeský kraj » Okres Písek » Hrady na Vltavotýnsku. Týn, Újezdec a Karlshaus (Edice Zapomenuté hrady, tvrze..


        

Hrady na Vltavotýnsku. Týn, Újezdec a Karlshaus (Edice Zapomenuté hrady, tvrze..

Martina Sudová

 

Skladem: 0 ks
Číslo produktu: 0629
STAV: NOVÉ ZBOŽÍ
DRUH: PUBLIKACE
naše cena:
40 Kč

Dřevěný biskupský dvorec v Týně vznikl nad kostelem původní osady. V polovině 13. stol. byl přestavěn na kamenný hrad. V husitských válkách přešel do šlechtických rukou a často střídal majitele. Byl renesančně přestavěn. Roku 1621 získalo panství i s městem opět arcibiskupství. Po požáru hradu koncem třicetileté války byl hrad opuštěn. Správa se přenesla do nově vybudovaného zámku na hlavním týnském náměstí. V 19. století byl areál hradu parkově upraven, čímž zanikla většina pozůstatků hradu. Dochován je pouze renesanční vstupní most a příkopy se zbytky valů.
Hrad Újezdec vznikl na místě původního centra malého újezdu. Později připadl opět králi a ten někdy ve druhé polovině 13. stol. zde nechal vystavět hrad. Ten však záhy asi přešel na šlechtické majitele. V polovině 16. stol je již uváděn jako pustý. V jeho prostoru vznikla ves, která postupně hrad zcela zničila. Původní hrad měl oválnou dispozici s mohutným bergfritem v čele. Ten byl ještě v 19. stol z větší části zachován. Pozůstatky byly definitivně odstraněny roku 1925. Dnes jsou patrné pouze nepatrné zbytky zdiva. Další části byly zjištěny archeologickými sondami. V areálu hradu se nachází mnoho kvalitně opracovaných kamenických článků.
Hrad Karlshaus nechal vybudovat císař Karel IV k posílení královské moci proti panství Rožmberků. Kromě toho měl hrad sloužit i ke kontrole vltavské plavby. Stavba byla pojata jako lovecký hrádek sloužící odpočinku panovníka. Hrad neměl obrannou věž, ale měl velkou kapli. Hrad byl brzy opuštěn a zachoval se proto v původní podobě. Rozsáhlé předhradí bylo opevněné dosud patrným valem. Vlastní hrad měl průjezdní bránu s padacím mostem přes mohutný příkop a jedno velké nádvoří s obvodovou zástavbou. 

 

Edice: Zapomenuté hrady, tvrze a místa, Číslo: 29

Místo a rok vydání: Plzeň, 2003
Vydání: první
Vazba: 
měkká, stran: 48, formát: A5