Úvod » FORTIFIKACE » STŘEDOVĚK » HRADY » REGIONÁLNÍ CELKY » Hrady na hranici. Čechy - Sasko


        

Hrady na hranici. Čechy - Sasko

nejprodávanější

 

Skladem: 0 ks
Číslo produktu: 0012
STAV: NOVÉ ZBOŽÍ
DRUH: PUBLIKACE
naše cena:
330 Kč

Výpravná publikace věnovaná středověkým hradním stavbám rozkládajícím se podél východní části česko - saského pomezí. Impulsem k jejímu vydání se stalo 450. výročí uzavření Chebské smlouvy roku 1459, čímž došlo k ustálení do té doby velmi proměnlivé středověké hranice mezi Čechami a Saskem. Kniha je dílem kolektivu autorů. Úvod je opatřen historickou statí (J. Nešněrová – L. Bobková) věnovanou vývoji česko - saské hranice od počátku českého státu až po již zmíněný mezník, jímž se stal rok 1459.

Stěžejní část knihy pak představuje katalog hradů či jejich pozůstatků, které se na obou stranách dnešní státní hranice nacházejí. Na české straně (zpracoval J. Šedivý) se jedná celkem o třicet hradních lokalit rozprostřených na okrese Teplice, Ústí n.L. a Děčín. Nalezneme zde tak hrady nacházející se v jižním svahu Krušných hor, severních svazích Českého středohoří, v Českém Švýcarsku a v severozápadní části Lužických hor. Všechna hesla jsou opatřena půdorysným plánkem a doporovodným stavebně - historickým textem. Závěr české části katalogu je opatřen pojednáním o úloze a vztahu těchto hradů k dění na česko - saském pomezí. Katalog hradů na přilehlém saském území (zpracovali: I. Gräßler, L. Hennig, B. Finger) představuje celkem 27 hesel hradů z východní části krušnohorského masivu a členité oblasti pískovcových skal Saského Švýcarska.

Graficky velmi zdařilá publikace je vydána na křídovém papíře a je opatřena bohatou fotografickou a obrazovou dokumetací. Kniha vyšla i v německé (Burgen im Grenzraum) jazykové verzi.

Název: Hrady na hranici. Čechy - Sasko
Autor: Kol.
Místo a rok vydání: Děčín, 2012 
Vydavatel: Iniciativa pro děčínský zámek 
Vazba: měkká, stran: 246, rozměr: 15 x 22,4 cm (formát A5)

 

 

NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Nebyl zatím přidán žádný názor. Přidejte svůj názor nebo dotaz jako první.