Úvod » FORTIFIKACE » STŘEDOVĚK » STŘEDOVĚKÉ DĚJINY » ŠLECHTA » Jakoubek z Vřesovic († 1462). Cesta chudého moravského rytíře k vládě nad ...


        

Jakoubek z Vřesovic († 1462). Cesta chudého moravského rytíře k vládě nad ...

Jan Boukal

 

Skladem: 0 ks
Číslo produktu: 5828
STAV: NOVÉ ZBOŽÍ
DRUH: PUBLIKACE
naše cena:
340 Kč

Jakoubek z Vřesovic († 1462).
Cesta chudého moravského rytíře k vládě nad severozápadními Čechami

Kniha zaměří svou pozornost na životní osudy známého husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic. Tento původem moravský šlechtic se poprvé objevil v pramenech teprve roku 1426 jako hejtman v Bílině a jeho aktivity v předchozím období mohou být pouze tušené. Na sklonku husitských válek se coby vůdce lounsko-žateckého svazu vypracoval mezi přední husitské hejtmany, leč nehodlal následovat osudu mnohých radikálních husitů a bitvě u Lipan se vyhnul obléháním hradu Kostomlaty. Po husitských válkách byl vždy spojencem toho, kdo měl v Čechách výsadní postavení.

Jakoubek vlastnil několik měst a hradů v severozápadních Čechách, které pak ještě dlouho po jeho smrti představovaly majetkovou základnu jeho rodu. Byl hejtmanem žateckého a litoměřického kraje a nebude jistě přehnané, označíme-li jej za jednoho z politicky nejvlivnějších českých šlechticů doby bezkráloví.

Autor:  Jan Boukal
Místo a rok vydání: České Budějovice 2016
Vazba: tvrdá, stran: 212, rozměr: 15,0 x 20,6 cm