Úvod » FORTIFIKACE » KRAJE > OKRESY » Plzeňský kraj » Okres Plzeň-jih » Neznámé podbrdské hrady. Strašná skála a Liškův hrad (Edice Zapomenuté hrady...


        

Neznámé podbrdské hrady. Strašná skála a Liškův hrad (Edice Zapomenuté hrady...

Milan Novobilský

 

Skladem: 0 ks
Číslo produktu: 0620
STAV: NOVÉ ZBOŽÍ
DRUH: PUBLIKACE
naše cena:
42 Kč

Krajina rozkládající se na západním úpatí rozsáhlého brdského hvozdu východně od malého městečka Blovic (okr. Plzeň jih) skrývá mnohá tajemství dávné středověké kolonizace. Poměrně husté zalesnění členitého území postupně odkrývá všechny dochované památky lidského působení. Jsou zde zaniklé vesnice, pozůstatky po kutacích pracích na železnou rudu, dodnes viditelná zlatonosná rýžoviště, staré zaniklé cesty, ale také pozůstatky po někdejších opevněných sídlech českého panstva - hrádky a tvrze. U některých z nich se nám nedochovalo jejich původní jméno, i historické prameny o nich mlčí, zůstalo po nich pouze dodnes dobře rozlišitelné opevněné místo obehnané příkopy s valy, jejichž existenci stvrzují četné nálezy dobové keramiky a jiných kulturních předmětů, vypovídajících o někdejším životě. Takové dva hrady, jejichž terénní relikty jsou nepřehlédnutelné a pro poznání vývoje nejstarších středověkých opevněných sídel bezpochyby významné, se nalézají nedaleko Nových Mitrovic vzdáleny od sebe vzdušnou čarou necelých 5 kilometrů.

První z nich, rozlohou menší, byl vystavěn na osamělém buližníkovém suku, nalézajícím se při silnici vedoucí z Čížkova do Přešína. Místo, kde hrad stával, bývá od nepaměti nazýváno Strašná či Strážná skála, ale jeho pravé jméno není známé. Historické prameny se o něm téměř nezmiňují.

Druhá lokalita se nachází nad obcí Mítovem na okraji rozsáhlého kamenolomu a říká se jí Liškův hrad, údajně podle pole sousedícího se samým hradištěm, které patřívalo sedláku Liškovi. Dnes je hradiště, jehož původ sahá až do doby bronzové, jak potvrdil ojedinělý nález keramiky z období knovízkého, narušeno odtěžením jeho jihovýchodního předpolí v souvislosti s činností lomu. Naštěstí zde byla těžba zastavena a vlastnímu hradu nehrozí již další nebezpečí. Původ a vznik tohoto hradu je nám také neznámý.

Oproti prvnímu vydání je publikace výrazně rozšířena. 

Edice: Zapomenuté hrady, tvrze a místa, Číslo: 20
Místo a rok vydání: Plzeň, 2015

Vydání: druhé (první vydání vyšlo r. 1998)
Vazba: 
měkká, stran: 36, formát: A5