Úvod » KRAJE > OKRESY > MĚSTA » Plzeňský kraj » Tenkrát na západě (Čech). Kapitoly z dějin kultury a každodennosti Plzně a ...


        

Tenkrát na západě (Čech). Kapitoly z dějin kultury a každodennosti Plzně a ...

Jiří Stočes - Eva Mušková a kol.

 

Skladem: 0 ks
Číslo produktu: 3373
STAV: NOVÉ ZBOŽÍ
DRUH: PUBLIKACE
naše cena:
288 Kč

 

Tenkrát na západě (Čech)
Kapitoly z dějin kultury a každodennosti Plzně a Plzeňského kraje

Kolektivní monografie, na níž se autorsky podílelo celkem 17 profesionálních historiků, archeologů a etnologů, přináší 15 původních regionálně-historických či mikrohistorických sond do dějin Plzně a Plzeňského kraje. Záměrně se orientuje na různé lokality, témata (vnímání smrti , lidová tradice, vývoj sňatečnosti apod.), různým časovým horizontům (od středověku až 20. století).

Místo a rok vydání: Plzeň, 2013
Vazba: měkká, stran: 316, formát: 17,5 x 25 cm

 

OBSAH
Místo úvodu 

Středověk Jan Ondřejův, řečený Zul z Pelhřimova. Komplikovaný život intelektuála v neklidném 15. století (Jiří Stočes) Husité před branami. К topografii obležení Plzně v letech 1433 až 1434 (Petr Sokol) Pustnutí vsí na Plzeňsku za pozdně středověké agrární deprese (Eduard Maur)

Raný novověk „A když smrt zavolá. Vnímání nemoci, stáří a smrti v rokycanských kšaftech z 16. až 18. století (Václava Kalousová) Dlouhá cesta městečka Hartmanic к samostatné farnosti. Příspěvek к církevní správě v Pošumaví na sklonku barokní doby (Jan Lhoták)
Dějiny 19. a 20. století Městské festivity očima domažlických měšťanů (Radka Kinkorová) Vývoj sňatečnosti ve farnosti Hory Matky Boží v letech 1850-1890 (Marie Jíchová)
Prostibořský rodák ve Vídni. Židovská emancipace 19. a 20. století v příběhu lékařské rodiny Wolflerů (Václav Fred Chvátal) Stolní společnosti v Plzni v 19. a na počátku 20. století jako místo neformálního společenského života a sociálních interakcí (Tomáš Bernhardt)

Ego-dokumenty „Drazí rodiče..." Válečná každodennost doudleveckého landveráka Josefa Chmelíka v korespondenci z let 1915-1918 (Karel Řeháček) Vzpomínky plzeňské rodačky Luisy Pernerové-Zykmundové (1867-1947) jako útěcha v nelehkých časech (Soňa Martinovská)
Lidová tradice Lidová píseň německých obyvatel Plzeňska. Současný stav pramenů (Marta Ulrychová) Historické nahrávky autentických forem chodské lidové hudby (Zdeněk Vejvoda)
Tenkrát na „čáře". Lidé, věci a čas vepsaní do pohraniční krajiny (případ západočeské obce Lesná) (Gabriela Fatková - Tereza Ziková)
Metodologie Dějiny zdola. Hledání ztracených lidí v 18. století (Jaroslav Čechura)
Once upon a Time in the West (of Bohemia) Damals in Westen (von Böhmen) Autoři Seznam použitých pramenů a literatury
Seznam zkratek
Rejstříky