Úvod » KRAJE > OKRESY > MĚSTA » Plzeňský kraj » Okres Plzeň-jih » Zaniklé vesnice jižního Plzeňska


        

Zaniklé vesnice jižního Plzeňska

Petr Rožmberský

 

Skladem: 0 ks
Číslo produktu: 0649
STAV: NOVÉ ZBOŽÍ
DRUH: PUBLIKACE
naše cena:
54 Kč

Publikace se zabývá zaniklými vesnicemi regionu jižní Plzeňsko. Po obecném úvodu následuje stručný popis lokalit se seznamem literatury. Publikace je základní pomůckou pro zájemce o tuto oblast historie.

Zaniklé středověké a raně novověké vsi představují pro archeologii cenný pra-men poznání, neboť jsou jakýmisi „konzervami“ doby, ve které v nich přestal kolotat život našich předků. Archeologické výzkumy postupně odhalují jejich půdorysy, po-dobu tehdejších obydlí a nalezenými předměty dokumentují každodenní život někdej-ších zemědělců. Proto by mnohdy nepatrné pozůstatky po zaniklém osídlení měly být také chráněny, neboť jsou často i z nevědomosti ničeny. Jsou také stále méně a méně patrné nejen činností člověka, ale ukusuje si zde své sousto i zub času.
Zdaleka ne všechny zaniklé vesnice jsou přesně lokalizovány. Záhady tedy ne-skrývá jen starý Egypt, ale i naše pole a lesy. Pomoci rozřešit je mohou nejlépe místní znalci, oznámí-li svá zjištění příslušnému odbornému pracovišti. Zanesení přesné polohy zaniklých vesnic do map je velmi důležité pro středověkou archeologii, která v případě ohrožení místa, např. novou dálnicí, může na předem známé lokalitě provést v předstihu záchranný výzkum a rozšířit naše poznatky o hmotné kultuře venkovského lidu, upřesnit dobu vzniku a zániku osídlení a někdy i určit příčinu zániku vesnice. Tzv. „hledači pokladů“ na zaniklých lokalitách možná najdou hřebíky a další kovové pozůstatky staveb a nářadí, naruší však archeologické situace, vystaví se trestnímu stíhání, ale určitě nezbohatnou.

Místo a rok vydání: Plzeň, 2008
Vydání: první 
Vazba: 
měkká, stran: 48, formát: A5